X
GO
اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 12 مهر 1401
تعداد بازدید خبر : 514
تاریخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 12 مهر,1401 | 01:51 ب.ظ
تاریخ انتشار : ﺳﻪشنبه, 12 مهر,1401 | 01:48 ب.ظ
تاریخ آخرین بروزرسانی : ﺳﻪشنبه, 12 مهر,1401 | 01:51 ب.ظ

کتاب «حقوق سیاسی بشر از نگاه فقه سیاسی» منتشر شد

  • کتاب «حقوق سیاسی بشر از نگاه فقه سیاسی» منتشر شد
کتاب «حقوق سیاسی بشر از نگاه فقه سیاسی» اثر روح الله شریعتی منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر، این کتاب با هدف بررسی فقهی حقوق سیاسی بشر به پنج حق سیاسی مهم پرداخته است و در هر یک از این حق‌ها دو رویکرد مثبت و منفی فقهی با توجه به مستندات هر رویکرد و دیدگاه‌های فقیهان برای بهره مندی دانجشویان و طلبه‌های علوم دینی تهیه شده است.

این اثر در سه بخش تألیف شده است؛ در بخش اول که به مفاهیم و کلیات اختصاص یافته، در سه فصل و نُه گفتار مبنا و خاستگاه حقوق، منبع و شناسایی حقوق بشر، اهداف حقوق سیاسی بشر، نگاه کلی به کنوانسیون‌های بین المللی حقوق سیاسی بشر، موضوع شناسی مصادیق حقوق بشر، حق تبعیض قایل نشدن یا مساوات، حق آزادی عقیده و بیان، حق مشارکت سیاسی، حقوق اقلیت ها، حق تشکیل مجامع و انجمن‌ها و احزاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در دومین بخش از این اثر که با عنوان «مبانی فقهی – حقوق سیاسی بشر» نگارش یافته، در سه فصل و دو گفتار به بیان حق و تکلیف در فقه، مبانی اسلامی حقوق سیاسی بشر (با دو رویکرد مثبت و منفی) و قواعد فقهی و حقوق سیاسی بشر (قاعده سلطنت، قاعده حرمت مال و جان و آبرو، قاعده عدم تبعیض، قاعده شوری، قاعده تعاون بر خیر و قاعده لاضرر) پرداخته است.

«بررسی فقهی مصادیق حقوق سیاسی بشر» عنوان سومین و آخرین بخش از کتاب حاضر است که این فصل در پنج فصل و ۱۵ گفتار به حق عدم تبعیض یا مساوات، حق آزادی عقیده و بیان، حق مشارکت سیاسی، حقوق اقلیت ها، حق تشکیل و عضویت در مجامع و انجمن‌ها و احزاب می‌پردازد.

کتاب «حقوق سیاسی بشر از نگاه فقه سیاسی» در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و در ۴۰۳ صفحه منتشر شد.

ارسال نظر:

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: