X
GO
اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 16 اسفند 1401
تعداد بازدید خبر : 83
تاریخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 16 اسفند,1401 | 02:11 ب.ظ
تاریخ انتشار : ﺳﻪشنبه, 16 اسفند,1401 | 02:03 ب.ظ
تاریخ آخرین بروزرسانی : ﺳﻪشنبه, 16 اسفند,1401 | 02:30 ب.ظ

انتشار گزارش شهدای اغتشاشات ۱۴۰۱ از سوی ستاد حقوق بشر

  • انتشار گزارش شهدای اغتشاشات ۱۴۰۱ از سوی ستاد حقوق بشر

گزارش شهدای مدافع امنیت و شهدای مردمی و اقدامات تروریستی در جریان اغتشاشات اخیر، از سوی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.
 

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گزارش شهدای اغتشاشات اخیر را دو بخش شهدای مدافع امنیت و شهدای مردمی و اقدامات تروریستی در جریان اغتشاشات 1401 منتشر کرد.

در مقدمه این گزارش که به فارسی و انگلیسی منتشر شده، آمده است: امنیت، پیشنیاز و زیرساخت لازم برای پیشرفت و توسعه هر جامعه ای در ابعاد مختلف به شمار می‌رود. استقلال و عدم وابستگی برای کشورهایی که بقای خود را در استثمارِ سایر کشورها تعریف کرده اند و مداخله در امور داخلی سایر کشورها را حق مسلم خود می پندارند، ‌همواره گران آمده است. به همین دلیل، می‌کوشند با شیوه های مختلف ایران را دچار ناامنی و بی ثباتی کنند و در این مسیر، توسل به ترور و تروریسم یکی از حربه های دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران است. در طول ۴ دهه گذشته، بیش از ۱۷۰۰۰ نفر در ایران قربانی ترور شده‌اند.

معاندین نظام جمهوری اسلامی ایران در 26 شهریور ماه 1401 بدنبالِ فوت خانم مهسا امینی فرصت را از هر جهت آماده دیدند تا بر اعتراضات شکل گرفته موج سواری کنند. در این میان، همراهیِ خواسته و یا ناخواسته کسانی که با سناریوی دشمن همراه شدند، باعث شد اعتراضات به سرعت رنگ باخته و در میان اغتشاشات گُم شود و هزینه سنگینی بر کشور و مردم تحمیل گردد. ملت ایران با ارجح دانستنِ منافع ملی،‌ خیلی زود صف خود را از اغتشاشگران و تجزیه طلبان جدا کردند و از این آزمون هم سربلند بیرون آمدند.

طی مدت سه ماه اغتشاشات اخیر، تعداد قابل توجهی (بیش از 7 هزار نفر) از جوانان این سرزمین مظلومانه و صرفاً به جرم تامین امنیت، توسط اغتشاشگران مجروح شدند و تعدادی نیز به شیوه‌های بسیار وحشیانه به شهادت رسیدند. شهادت و مجروحیت نیروهای مجری قانون در حالی صورت گرفت که برابر دستورالعمل‌های صادره و مستندات موجود، آنان هیچ سلاح گرمی حتی برای دفاع از خود در برابر اغتشاشگران و تروریست‌های مسلح حمل نمی‌کردند.

در طرف مقابل، اغتشاشگران و تروریست‌ها با سلاح‌های جنگی به میدان آمدند و با شلیک به نیروهای امنیتی و انتظامی و حتی مردم رهگذر، تعدادی از آنان را به شهادت رساندند. در طول مدت اغتشاشات، بیش از 8314 قبضه سلاح کشف و ضبط گردید که از این تعداد 6314 قبضه سلاح جنگی بوده است. اوج قساوت و بی‌رحمی را در حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) و نیز در جریان شهادت آرمان علی وردی در شهرک اکباتان تهران و روح الله عجمیان در استان البرز شاهد بودیم.

در استان مرکزی، پلیس جوان دهه هشتادی که فقط 20 سال داشت، در اقدامی سبعانه و عامدانه توسط خودرو زیر گرفته می‌شود و مظلومانه به شهادت می‌رسد. در مشهد مقدس نیز عوامل آشوب که با تهدید و زور قصد تعطیلی مغازه ها را داشتند، به طور ناگهانی به مردم عادی حمله ور شده و دو دانشجوی بی‌گناه را با ضربات چاقو به شهادت می رسانند. همچنین، برخی از افراد که با دست خالی برای آرام کردن و متفرق ساختن آشوبگران به میدان آمدند، طعمه اغتشاشگران قرار گرفته و به شهادت رسیدند. برخی از جان برکفان امنیت نیز توسط اغتشاشگران به فجیع‌ترین وضع ممکن مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

قاتلان این شهدا در حالی شعار زن،‌ زندگی و آزادی سر می دادند که در شهرهای مختلف کشور به بانوان باحجاب تعرض کرده و چادر از سرشان کشیدند؛ با بستن خیابان ها و بزرگراه ها در سراسر کشور، زندگی مردم را مختل کردند و مانع آزادی عبور و مرور ایشان شدند؛ با تهدید کسبه و بازاری ها آزادی ایشان برای امرار معاش را مختل کردند و در حالی شعار آبادی سر می‌دادند که هزاران میلیارد ریال به اموال خصوصی، عمومی و دولتی خسارت وارد کرده‌اند.

تشییع پرشکوه شهدای حوادث اخیر در سراسر کشور و راهپیمایی ده‌ها میلیونی مردمی در سراسر کشور به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه 1401 و در پی آن، راهپیمایی سراسری مردم در روز جمعه ۶ آبان ماه، دو روز بعد از حادثه خونین حرم مطهر شاهچراغ (ع)، مُهر تاییدی است بر اینکه غاطبه ملت ایران با هرکسی که عاملِ بی ثباتی و خدشه به تمامیت ارضی و امنیت ملی ایران است، مرزبندی شفاف دارند.

در لینک زیر تصاویر و اسامی شهدای مدافع امنیت از نیروهای مجری قانون و برخی افرادی که از مردم عادی و بی هیچ گناهی توسط اغتشاشگران به طرق خشونت آمیزی به شهادت رسیدند، قابل مشاهده است.

 

متن کامل گزارش شهدای مدافع امنیت، مردمی و اقدامات تروریستی در جریان اغتشاشات 1401

 


 

ارسال نظر:

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: